Na początku trzeba wyjaśnić pewną rzecz — Witamina D3 nie jest witaminą! Definicja witamin nawet nie pasuję do witaminy D3, z racji tego, że może być ona syntezowana przez skórę. Witamina D3 jest prohormonem, czyli związkiem, który przekształca się w substancję aktywną hormonalnie. Oznacza to, że działa podobnie do hormonów tarczycy czy testosteronu. Ponadto witamina D3, uaktywnia ekspresję ponad 3 tys. genów! Spróbujcie sobie wyobrazić taką sytuację, że komórka, która ma wyprodukować 3 tysiące różnych białek, przestaje je produkować lub produkuje je w małej ilości. Dlatego witamina D3 jest bardzo istotna dla funkcjonowania całego organizmu.
- Główną funkcją witaminy D3 jest kontrolowanie procesu homeostazy wapniowo-fosforanowej, tym samym odpowiada za mineralizację kości.
- Wpływa pozytywnie na samopoczucie.
- Witamina D3 silnie stymuluję układ odpornościowy do walki z infekcjami (wiele badań pokazuje, że sezonowe zachorowania na grypę są spowodowane niskim poziomem witaminy D3 w organizmie).
- Duża ilość receptorów dla witaminy D3 znajduję się w mięśniach a dokładnie we włóknach białych. Włókna białe są odpowiedzialne za szybkie i silne skurcze mięśni, wykorzystujemy je np. w kulturystyce czy trójboju siłowym. Dlatego witamina D3, jeśli jest podawana w odpowiedniej ilości (zwróć uwagę na słowo ilość) jest w stanie zwiększyć masę mięśniową, działa podobnie jak hormon sterydowy.
- Działa przeciwnowotworowo. Wyższe stężenie witaminy D3 we krwi może chronić przed nowotworami, co więcej osoby, które borykają się z chorobami nowotworowymi i stosują chemio, radio czy immunoterapie powinny stosować witaminę D3, ponieważ osoby z wyższym stężeniem witaminy D3 mają zdecydowanie lepsze rokowania w walce z chorobą.
Witamina D3 występuję głównie w pożywieniu pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej zawierają jej tłuste ryby i tłuszcze ssaków morskich (tran). Dobrym jej źródłem są jaja, masło, sery, mleko, a także wątroba. Natomiast faktem jest, że ciężko jest ją uzupełnić z diety.
Najlepszym suplementem witaminy D3 są promienie nadfioletowe ze słońca, które pada na naszą skórę między godziną 10 a 14 w okresie letnim, co jest istotne to, aby ten proces przebiegał prawidłowo, skóra nie może być posmarowana żadnymi filtrami. Słońce jest najlepszym suplementem, ponieważ jest to naturalna postać. Nigdy nie przedawkujemy witaminy D3 przez słońce ponieważ skóra wie, jak kontrolować ten proces.
Nasuwa się pytanie, ile witaminy D3 suplementować w okresie jesień/zima/wiosna?
Dla naszej szerokości geograficznej zalecenia suplementacji od października do maja wynoszą 2000 IU/doba, wyjątkiem są tutaj kobiety karmiące piersią, osoby na diecie wegańskiej i osoby otyłe. Natomiast absolutnym wyznacznikiem jest zrobienie badania 25(OH)D3 i na podstawie tego badania dobieramy dawki witaminy D3. Nie suplementujemy jej w ciemno.
Przy stosowaniu witaminy D3, bardzo istotne jest to, aby suplementować ją wraz z Witaminą K2. Która uzupełnia działanie witaminy D3, a także witaminę A (w szczególności retinol). Bez tej świętej trójcy witamina D3 nie może być w pełni wykorzystana.